Dokładnie tyle lat minęło od wybuchu Powstania Styczniowego, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. i było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, którego celem było odzyskanie  niepodległości. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1200 bitew i potyczek, zaś przez oddziały powstańcze przewinęło się ponad 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną Polaków.

Warto pamiętać, że również mieszkańcy Ziemi Łukowskiej chlubnie zapisali się w czasie Powstania Styczniowego, zaś na terenie naszego powiatu miały miejsce działania wojenne i zbrojne przedsięwzięcia.

W związku z kolejną rocznicą tego zrywu niepodległościowego 31 stycznia br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie odbyła się konferencja historyczna pt. „Marzenia o Niepodległej Polsce” upamiętniająca tamte wydarzenia połączona z wystawą tematyczną pt. „W mundurze i w sutannie” poświęconą księdzu Stanisławowi Brzósce - duchownemu katolickiemu i jednemu z ostatnich dowódców i uczestników powstania, który został stracony przez władze carskie. Celem konferencji, której współorganizatorem było Muzeum Regionalne w Łukowie była popularyzacja wiedzy na temat Powstania ze szczególnym uwzględnieniem terenu Ziemi Łukowskiej, do czego w znacznym stopniu przyczynili się łukowscy regionaliści, którzy wygłosili swoje referaty.

W konferencji wzięli udział między innymi przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, lokalnych instytucji, dyrektorzy i nauczyciele szkół wraz z uczniami, zaproszeni goście, miłośnicy historii i mieszkańcy Ziemi Łukowskiej. Naszą szkołę reprezentowali: pani dyrektor Sylwia Żelazowska, uczniowie Aleksandra Szczepaniak, Wiktoria Filipek, Julia Hut i Mateusz Wileński wraz z opiekunem p. Pawłem Warpasem.

5
4
1 (1)
2
3 (1)

Back to top