Warto było w ciągu roku szkolnego włożyć sporo pracy w naukę, treningi sportowe i olimpiady przedmiotowe. Nagrodą za włożony przez uczniów trud była wycieczka do Pragi. Wyjazd dla prymusów został ufundowany przez organ prowadzący - gminę Adamów. Wystartowaliśmy 28 czerwca.
Pierwszy dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Wrocławia, który jest jednym z największych i najładniejszych ośrodków w Polsce. Historia tego miasta to fascynujący przykład mieszania się kultur: polskiej, czeskiej, austriackiej i niemieckiej. Spacerując po Wrocławiu mogliśmy oglądać liczne zabytki z różnych epok historycznych. Mieliśmy również możliwość obejrzenia Panoramy Racławickiej, która jest legendarnym dziełem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Jak powszechnie wiadomo obraz ten przedstawia bitwę pod Racławicami, jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej. Dzieło to wywarło na nas duże wrażenie, jest bardzo efektowne, zwłaszcza w połączeniu z zaaranżowanym wokół płótna polem bitwy.
Drugiego dnia naszej wycieczki dotarliśmy do Pragi, „miasta o stu wieżach” i „perły w cesarskiej koronie”. Johann Goethe uznał ją za „najcudowniejszy klejnot w kamiennej koronie świata”. Chyba słusznie, bowiem Praga po prostu zachwyciła nas swoim niepowtarzalnym urokiem. Piękne budynki rozciągające się po całym Starym Mieście wzbudzają podziw i zachwyt. Duża ilość wąskich uliczek stwarza niecodzienny i niepowtarzalny klimat. Dookoła słyszeliśmy melodyjną mowę, która momentami brzmiała dość znajomo. Trzeba bowiem pamiętać, że język czeski, mimo że jego rozwój szedł odrębnym torem, pozostał najbliższym językiem dla polszczyzny. Około 27% słownictwa to wyrazy o identycznym lub podobnym brzmieniu, chociaż niektóre nabrały innego znaczenia (stąd czasami śmieszne polsko-czeskie nieporozumienia językowe). Nasz spacer po tym niezwykłym mieście obejmował między innymi Hradczany i katedrę Św. Wita, Stary Pałac Królewski, gotycki kościół Marii Panny i Plac Wacława. Niezapomnianym przeżyciem był spacer po Moście Karola, który ma prawie 516 metrów długości. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie w mieście. Most jest obecnie otwarty tylko dla ruchu pieszego, choć dawniej kursowały po nim tramwaje i samochody. Popularną atrakcją turystyczną jest także znajdujący się na ścianie Ratusza średniowieczny zegar astronomiczny. Skonstruowany został już w 1410 roku. Na jego tarczy co godzinę pojawiają się figurki 12 apostołów. Wspaniałe widoki stolicy Czech z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci.
Sporym urozmaiceniem ostatniego dnia naszej wycieczki było Adrszpaskie Skalne Miasto, które przyciąga turystów niezwykłym krajobrazem, na który składają się strzeliste formacje i strome bloki piaskowca. Ze względu na działanie wody, mrozu i wiatru są one podzielone licznymi kanionami i szczelinami. Warto zaznaczyć, że wiele znaczących postaci historycznych miało okazję je podziwiać. Między innymi król polski i elektor saski August II Mocny, cesarz Józef II, cesarz austriacki Karol I, Johann Wolfgang Goethe i wielu innych. Tak więc do tego zacnego grona dołączyliśmy i my:)
Trzy dni naszej wycieczki szybko minęły. Po uśmiechach na twarzach uczniów i nauczycieli można stwierdzić, że wycieczka bardzo się podobała. Fajnie było odwiedzić naszych południowych sąsiadów, zapoznać się ich kulturą i obyczajami. Na pocieszenie pozostaje nam fakt, że odległość z Adamowa do Pragi jest na tyle przystępna, że na ponowne odwiedzenie stolicy Czech wystarczy nawet weekend.