Celem Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy. Bo depresję trzeba leczyć i można ją wyleczyć.
Depresja może dotknąć każdego, bez względu na wiek, wykształcenie czy status społeczny. Pojawienie się depresji jest zwykle wypadkową wielu czynników, najczęściej:
- biologicznych, a więc wrodzonych, czasem dziedzicznych:
- psychologicznych (reaktywnych) – związanych z życiem w przewlekłym stresie, czy też stratami, których doznajemy – choćby utrata bliskich czy majątku;
- somatycznych – związanych z wpływem innych chorób, głównie przewlekłych, które same w sobie mogą być stresorem, ale często zaburzają równowagę sił w naszym mózgu (np. choroby neurologiczne, układu krążenia, nowotworowe, endokrynne). Depresjogenne działanie mogą mieć niektóre leki, a także alkohol i inne środki odurzające.
Pandemia COVID-19 i jej społeczne konsekwencje: długotrwałe poczucie zagrożenia czy izolacja to czynniki sprzyjające rozwojowi depresji wśród dzieci i młodzieży. Zdalne nauczanie również przysłużyło się do budowania społecznych barier i ograniczeń interpersonalnych.
Dlatego trzeba zachęcać do rozmów ze specjalistami, które mogą pomóc choremu na depresję lub osobom, które podejrzewają depresję u kogoś bliskiego, w rozpoznaniu i nazwaniu problemu, a także szukaniu oparcia w najbliższym otoczeniu.
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji nie zastąpi wizyty u specjalisty, ale umożliwia pierwszy, anonimowy i bezpłatny kontakt ze specjalistą. Mogą z niego skorzystać wszyscy, którzy szukają wsparcia.
Ważne telefony antydepresyjne:
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją w dniach 21.02-27.02.2022 r. w godzinach 17.00-19.00 prowadzony będzie
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00
Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania
tel. 22 484 88 01
Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna
tel. 22 425 98 48 (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)
Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
tel. 800 080 222