Jeżeli nie czytasz wielu książek, to nauczyciele i rodzice pewnie nieustannie Cię pouczają, że masz czytać bo….
NO WŁAŚNIE - BO CO?
Filozof – Blaise Paskal stwierdził kiedyś, że (w dużym skrócie) warto wierzyć w Boga skoro to nic nie kosztuje a można dużo zyskać. Przełóżmy to na książki. Nie lubisz czytać a ciągłe zmuszanie ostatecznie Cię zniechęciło? Potraktuj to jako korzyść a nie karę.
Może warto spróbować?
1.To fajna rozrywka!
Stwierdzenie „nie lubię książek” jest kompletną bzdurą. To tak jakby powiedzieć „nie lubię filmów” lub „nie lubię jeść”. Każdy lubi jakiś film. Książki są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie coś co go zachwyci.
Trzeba tylko poszukać, zamiast opowiadać, że książki są nudne, gdy przeczytało sią dziesięć z nich, które akurat nie przypadły do gustu.
- Lektury to nie wszystko.
Istnieje teoria, że obowiązkowe lektury są winne temu, że młodzież mało czyta. Może coś w tym być – nikt nie lubi być przymuszanym.
Choć w kanonie lektur jest wiele naprawdę ciekawych książek oraz takie, które masz znać i docenisz w przyszłości, to nie da się ukryć, że większość czyta się trudniej, niż książki służące rozrywce. Dlatego lektury czytaj równolegle z książkami, które czytasz dla przyjemności.
- Dziewczyny to rozumieją!
Dziewczyny czytają więcej i od zawsze bardziej interesowały się chłopakami, z którymi mogą porozmawiać o literaturze oraz czegoś się nauczyć.
Ludzie czytający są ciekawsi, mają większą fantazję, bogatszy język. Znają symbolikę, umieją odnieść rzeczywistość do fikcji literackiej i motywów kultury.
- Nie ma wyjścia i tak trzeba – czytać!
Jeżeli nie dla rozrywki to na studiach lub doszkalając się w pracy. Nawe jeżeli zakładasz karierę Marcina Gortata lub Agnieszki Radwańskiej i miliony dolarów rocznie wiedz, że książki przydają się w każdej dziedzinie. Dla przykładu Kamil Stoch czytając relaksował się przed zdobyciem złotego medalu na Igrzyskach olimpijskich w Soczi.
NIE WIESZ JAK ZACZĄĆ?
Zapraszam do naszej biblioteki po nowości zakupione w tym roku i sfinansowane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa