Festiwal Nauki
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Wycieczki
- Odsłony: 4510
17 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w ramach Festiwalu Nauki w Lublinie. Festiwal Nauki to cykliczna impreza organizowana przez Politechnikę Lubelska przy współudziale Miasta Lublin i pozostałych lubelskich uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego. W tym roku odbył się już po raz szesnasty.
Uczniowie z Adamowa wybrali się na zajęcia z biologii i ekonomii. Grupa zainteresowana naukami ekonomicznymi uczestniczyła w warsztatach „Ekonomia w memach”. Prowadzący zajęcia opowiedzieli o kilku ważnych zjawiskach ekonomicznych i ich wpływie na nasze codzienne życie. Zilustrowali pogadankę za pomocą memów, tym razem jednak zawierających treści ekonomiczne. Czym jest mem, każdy nastolatek doskonale przecież wie, więc zajęcia zakończyły się ćwiczeniami praktycznymi. Była także okazja do rozegrania gry planszowej „Poprowadź swój kraj do gospodarczego sukcesu”.
I tak uczniowie przekonali się, że o poważnych problemach naukowych można mówić z „przymrużeniem oka”. Zajęcia odbyły się na Wydziale Ekonomicznym UMCS, a poprowadzili je dr Grzegorz Kwiatkowski (absolwent naszej szkoły) i dr Jakub Czerniak.
Z kolei uczniowie zainteresowani naukami przyrodniczymi w ramach przygotowanych projektów mogli uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy.
Pierwsze z nich, przeprowadzone przez pracowników naukowych Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej lubelskiego UM pod kierownictwem dr hab., prof. nadzw. Krystyny Skalickiej-Woźniak, zatytułowane były: „Skąd się biorą leki?”. Pozwoliły one naszym uczniom zapoznać się z najpowszechniejszymi metodami rozdziału składników roślinnych m.in. rozdziału barwników z wykorzystaniem chromatografii cienkowarstwowej czy izolacji substancji czynnych i olejków eterycznych z komórek roślin w aparacie Soxleta. Młodzi biolodzy mogli ponadto obejrzeć, dotknąć, a nawet spróbować ziół, które na szeroką skalę wykorzystuje się w produkcji popularnych produktów farmaceutycznych – leków i suplementów diety.
Drugie, przygotowane przez dr inż. Martę Dmitruk – pracownika Zakładu Biologii Roślin na UP – pozwoliły na zapoznanie się z budową wewnętrzną komórek roślinnych. „Gdzie ukryte są barwy w roślinie?” – taki właśnie temat przyświecał uczniom w czasie zadań praktycznych. W pracowni botanicznej uczniowie mogli sami przygotować preparaty mikroskopowe, niektórzy z nich po raz pierwszy samodzielnie pracowali z mikroskopem – dla nielicznych było to nie lada wyzwanie, nie mniej jednak na koniec zajęć wszyscy bogatsi o nową wiedzę i umiejętności, bardzo zadowoleni, wyrazili chęć udziału w kolejnych wyjazdach pozwalających poszerzyć ich biologiczne horyzonty.