Senat RP IX Kadencji podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z tym, z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Łukowie, w dniu 22.01.2016 odbyły się eliminacje wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w czytaniu utworów Henryka Sienkiewicza. Naszą szkołę reprezentowali: Klaudia Wesołowska, Piotr Ochękowski, Konrad Dębek, Dominika Nowicka i Karolina Nowicka. Po przesłuchaniu wszystkich uczniów p. doktor Żurawska- ceniony pracownik Radia Lublin- wyłoniła zwycięzców. Do dalszego etapu zakwalifikowały się uczennice z klasy III- Dominika Nowicka i Karolina Nowicka.
Od tej pory aż do 29.01.2016 roku dziewczęta solidnie przygotowywały się do czytania wybranych fragmentów utworu Henryka Sienkiewicza: „Ta trzecia”. Tekst żartobliwy, język dostosowany do epoki, mnóstwo zapożyczeń... Trzeba ogromnego talentu, aby głosem przekazać treść i przesłanie utworu.
W dniu 27.01.2016 dziewczęta wraz z innymi uczestnikami szkół ponadgimnazjalnych były gośćmi Radia Lublin. Chwilę przygotowania i tremy, czas nagrania i wywiad z naszymi uczennicami. Wszystkimi obecnymi serdecznie zajęła się p. Ewa Mateuszuk. Przez godzinę oprowadzała po radiu, opowiadała o kulisach nagrań. Mieliśmy możliwość zwiedzić taśmotekę i archiwa, gdzie przetrzymywano najstarsze nośniki. Wojtek Bednarczyk i Jasio Pasterski ciekawie opowiadali o Radiu FREEE. Dokładnie zapoznali nas z pracą prezentera, opowiadali o zbieraniu materiałów, o nagrywaniu audycji. Niejednokrotnie powtarzali, że po godzinie 22:00 obowiązuje zasada: „100% grania- 0% gadania”. Redakcją informatyczną zajmuje się Dominik Szcześniak. Nad częścią techniczną czuwa Krzysztof Kosior- człowiek, który swoją pasję uczynił zawodem. Dział informatyki obsługują dwaj panowie: Rafał Pollo i Władysław Król. Jeżeli wierzyć słowom pani Mateuszuk- to są ludzie, którzy o każdej porze dnia i nocy pomagają kolegom od strony technicznej w przygotowaniu audycji. Redakcją muzyczną stacji Radia Lublin zajmują się: Wiktor Jachowicz i Marek Rycak. Zobligowani ustawą mają obowiązek emitować 33% polskich piosenek.
Wszyscy, których spotkaliśmy- to ludzie z pasją. Otwarci, życzliwi, serdeczni. Bardzo chętnie opowiadali o swojej pracy. Powtarzali, że każdy z nas może pracować w radiu. Wystarczy, aby do swoich obowiązków podejść z należytym szacunkiem i świadomością, że swoją robotę trzeba wykonać jak najlepiej. Po obejrzeniu „od wewnątrz radia” czas młodzieży poświęciła p. Ewa Mateuszuk. Opowiadała o swoich programach nie tylko radiowych, ale i telewizyjnych. Na koniec skierowała do obecnych ważne przesłanie: „Nie schylajcie się po to, co nisko. Wspinajcie się na palce, by osiągnąć to, co wysoko”.
O godz. 16:30 wyjechaliśmy z Lublina. Każdy z nas miał miłe wspomnienia i bogate przeżycia. Młodzież z naszej szkoły i nie tylko, będzie można posłuchać już od 7.02.2016 o godz. 12:15 na antenie Radia Lublin. Nagrania, galeria zdjęć i wywiady zostały zamieszczone na stronie Starostwa Powiatowego w Łukowie.