Rada parafialna Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Adamowie:
Dnia 24.06.2018 odbyły się wybory do Parafialnej Rady Duszpasterstwa i do spraw Ekonomicznych. Wybory odbyły się zgodnie z procedurą zapisaną w Statucie Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych i Duszpasterskich. Zgodnie z paragrafem 12 niniejszego statutu członkami Rady zostali:
- ks. Lament Tadeusz
- ks. Pasek Mateusz
- Baran Robert – Adamów
- Paluch Jerzy
- Bartosiewicz Anna
- Piszcz Jadwiga
- Woś Natalia
- Oleksy Agnieszka
- Przybysz Ewa
- Chadaj Marek
- Golba Robert
- Osiński Tadeusz
- Mioduchowski Radosław
- Sobieszek Wiesław
- Wesołowska Elżbieta
- Biadun Jarosław – Gułów
- Kozioł Leszek – Glinne
- Mioduchowski Rafał – Konorzatka
- Kępa Waldemar – Dębowica
- Wadas Piotr – Hordzieżka
Rada parafialna – organ prawny lub administracyjny w parafii wykonujący powierzone mu zadania.
W Kościele łacińskim istnieją dwa typy rad parafialnych:
- Rada duszpasterska – rada, do której należeć powinni księża pracujący w parafii, oraz świeccy. Rada duszpasterska jest wyłącznie organem doradczym proboszcza, a jej zadaniem jest analiza działań pasterskich i definiowanie praktycznych wniosków. Istnienie rady duszpasterskiej nie jest wymuszone prawem kanonicznym, natomiast ich istnienie w parafiach diecezji zależne jest od decyzji biskupa diecezjalnego, który określa również sposób i zakres działania rad.
- Rada ekonomiczna – rada, która na podstawie prawa kanonicznego (kan. 537) powinna istnieć w każdej parafii. Jej głównym zadaniem jest pomoc proboszczowi w administrowaniu dobrami materialnymi parafii w oparciu o prawo powszechne i dekrety biskupa. Rada ekonomiczna parafii nie jest jednak osobą prawną i nie ma prawa reprezentowania parafii wobec czynności prawnych, chyba że inne są postanowienia biskupa. Zarządcą i reprezentantem prawnym majątku parafii jest proboszcz, który nie ponosi odpowiedzialności za nieważnie podjęte czynności prawne, z wyjątkiem tych, z których sam poniósł korzyść. Rada ekonomiczna powinna składać się przynajmniej z dwóch doradców, którzy zgodnie z przyjętym zwyczajem, nie powinni być zależni finansowo od proboszcza (np. wikariusze, katecheci, kościelni). Raz w roku rada ekonomiczna powinna składać sprawozdanie finansowe z przychodów i poniesionych kosztów. Sposób składania sprawozdania określa biskup.
W katolickich Kościołach wschodnich istnienie rad parafialnych jest zalecane przez prawo kanoniczne, niemniej jednak ma ono charakter fakultatywny i zależy od organizacji poszczególnych Kościołów.