Wielki Czwartek A.D. 2018

„Uczta Pańska jest pamiątką tej Wieczerzy przed wiekami,

kiedy Jezus w noc ostatnią w ręce ludzkie był wydany…”

Msza wieczorna w Wielki Czwartek jest początkiem okresu Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.

W ten dzień rano, w katedrze siedleckiej, pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Gurdy, sprawowana była tzw. Msza Krzyżma, w czasie której poświęcono krzyżmo (mieszaninę oleju i balsamu wykorzystywaną przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, biskupich, konsekracji kościołów i ołtarzy) oraz oleje chorych i katechumenów. Kapłani obecni na tej liturgii odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

W naszej parafii Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się o godz. 18:00. Pod przewodnictwem ks. Marka Bieńkowskiego koncelebrowali ją ks. Prałat Stanisław Dzyr, ks. Proboszcz Tadeusz Lament i ks. Tomasz Wakuła – Kapelan Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. W czasie Mszy świętej, podczas pieśni “Chwała na wysokości Bogu” zabrzmiały wszystkie dzwony w kościele, które od tej pory zostaną wyciszone aż do pieśni “Chwała” w czasie Mszy Wigilii Paschalnej. Dzwonki używane w czasie przeistoczenia zostały zamienione na kołatki. W swojej homilii ks. Proboszcz przypomniał nam o znaczeniu Eucharystii, ustanowionej przez Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Zaznaczył, że wszystko co daje nam Pan Bóg jest dobre. Jednocześnie przypomniał, że nie byłoby Eucharystii gdyby nie było Kapłanów. To kapłani sprawują Eucharystię i dają nam Ciało Jezusa pod postacią Chleba. Zachęcił tez do modlitwy za księży, bo w dzisiejszych czasach jest ona bardzo potrzebna.

Po zakończeniu Eucharystii kapłani przenieśli Najświętszy Sakrament do Ciemnicy. To symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką. Zdjęto też z ołtarza świece, obrus, mszał i krzyż – jako symbol zakończenia wieczerzy, ale także odarcia Jezusa z szat i pozostawienia Go w samotności, ponieważ ołtarz jest symbolem Chrystusa i Jego ofiary. Aż do Mszy Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje pusty. Otwarto także tabernakulum i pozostawiono go pustym – jako wyraźny znak, że Jezus nie przebywa już w tym miejscu, ale cierpi zamknięty w Ciemnicy i oczekuje na wyrok.

Galeria zdjęć “Triduum Paschalne”